Team Blog Series: მაშა ჩიგვინაძე - Genius Loci
რა ასოციაცია უჩნდება ადამიანს, რომელსაც სივრცეზე ისე ვესაუბრებით, რომ არ ვამხელთ დამატებით დეტალებს მისი ადგილმდებარეობის ან ფუნქციის შესახებ?
სივრცეზე - ამ აბსტრაქტულ ფენომენზე საუბრისას, ყველა ინდივიდს საკუთარი წარმოდგენა და გამოსახულება უყალიბდება. შესაძლოა, სივრცის კონცეფცია ისეთ ხელშეუხებელ გრძნობებს მოიცავდეს, როგორებიცაა სუნი, ენერგია, ხმა. აქვს თუ არა სივრცეს, როგორც ასეთს, ფორმა? შესაძლებელია მისთვის ხელის შეხება? ფერადია თუ გამჭვირვალე? აქვს თუ არა მას საზღვრები?
რა არის სივრცე და რა აქცევს მას ადგილად?
Team Blog Series-ის ფარგლებში, ჩვენი გუნდის არქიტექტორმა, მაშა ჩიღვინაძემ, მოამზადა საკმაოდ ვრცელი ბლოგი სივრცეების არამატერიალური ღირებულებების, “ადგილის სულის” შესახებ, რომლებიც მათ ხელშესახებს ხდიან. ამ ფენომენს კლასიკურ რომაულ რელიგიაში “Genius Loci” ეწოდება.
რომაულ რელიგიაში სიტყვა Genius ნიშნავს ღვთიური ბუნების ინდივიდუალურ გამოხატულებას, რომელიც გვხვდება თითოეულ ადამიანში, ადგილსა თუ ნივთში. სიტყვა Loci კი აღნიშნავს “გარკვეულ პოზიციას ან ადგილს, სადაც რაიმე ხდება ან მდებარეობს.”
აქედან გამომდინარე, Genius Loci მიიჩნევა ადგილის მცველ სულად. რელიგიურ იკონოგრაფიაში Genius Loci ხშირადაა გამოსახული როგორც ფიგურა, რომელსაც ხელთ უპყრია სიუხვის რქა, ფიალა ან გველი.
ოქსფორდის მონაცემთა ბაზაში Genius Loci ახსნილია, როგორც “ლათინური ტერმინი, რომელიც ნიშნავს “ადგილის გენიას”, იქ გაბატონებულ სულს ან ღვთაებას.
Genius Loci ხელოვნებასა და არქიტექტურაშიც მნიშვნელოვანი, ხშირად ფიგურირებადი ფენომენია. მე-18 საუკუნეში ალექსანდერ პოუპმა, პოეტმა, თარჯიმანმა და სატირიკოსმა, ადგილის სული, ანუ Genius Loci, საკუთარ ნამუშევრებში ლანდშაფტის დიზაინის მთავარ პრინციპად მიიჩნია და ამტკიცებდა, რომ ლანდშაფტის დიზაინი ყოველთვის უნდა ადაპტირდეს გარემო კონტექსტთან.
ლორდ ბურლინგტონისადმი მიძღვნილი მორალური ესეების IV ეპისტოლეში (1731) პოუპი ამტკიცებს, რომ “არქიტექტურასა და მებაღეობაში ყველა დეტალი ადგილის გენიის (Genius Loci) მიხედვით უნდა იყოს შექმნილი. მშვენიერება ძალდატანებით კი არ უნდა შეიქმნას, არამედ მისგან უნდა გამომდინარეობდეს.”
“Consult the genius of the place in all;
That tells the waters or to rise, or fall;
Or helps th' ambitious hill the heav'ns to scale,
Or scoops in circling theatres the vale;
Calls in the country, catches opening glades,
Joins willing woods, and varies shades from shades,
Now breaks, or now directs, th' intending lines;
Paints as you plant, and, as you work, designs.”
IV ეპისტოლე - ალექსანდერ პოუპი
თანამედროვე დროში ადგილის სული არა მხოლოდ ლანდშაფტის დიზაინში, არამედ არქიტექტურასა და ხელოვნებაშიც ფართოდაა გამოხატული.
შვედეთში მოღვაწე ვიზუალურმა ხელოვანმა, ანასტასია სავინოვამ, Genius Loci-ს ძიებისა და მასზე დაკვირვების მიზნით სხვადასხვა ქალაქებში იმოგზაურა და იქაური შენობები შეისწავლა. ანასტასიას მიერ ამ თემაზე შექმნილი ნამუშევრების სერიები გამოსახავს ამა თუ იმ ქალაქისა და მისი ატმოსფეროს იდენტობას. ყოველი კოლაჟი შედგება ქალაქისა თუ ქვეყნისთვის დამახასიათებელი შენობების ფოტოებისგან, რათა ადგილის სული, ანუ Genius Loci მნახველსაც აღექვა.
“ამ პროექტით შევეცადე, გამომეაშკარავებინა საცხოვრებელ შენობებს შორის არსებული განსხვავებები და მსგავსებები. სხვადასხვა ქალაქებსა და ქვეყნებში მოგზაურობისას შენობებს ფოტოებს ვუღებ, მათ ფანჯრებში ვიჭყიტები, ადგილობრივ მაღაზიებს, ბაზრობებსა და ბარებს ვსტუმრობ და ხალხის ყოველდღიურ ცხოვრებას ვაკვირდები - ეს ყველაფერი მეხმარება ადგილის სულის, განწყობის შესწავლაში. ამ განცდების აღმოჩენამ დიდმასშტაბიანი კოლაჟების შექმნას ჩაუყარა საფუძველი” - ამბობს ანასტასია სავინოვა.
Genius Loci-ს ირგვლივ არსებული დისკურსი ფილოსოფიის, ადამიანის გეოგრაფიის, არქიტექტურის, კულტურული ანთროპოლოგიის და სხვა თეორიული მიდგომების სიმრავლითა და მრავალსაზომიანობით გამოირჩევა. აქედან გამომდინარე, ადგილის ფიზიკური სუბსტანციურობა, მისი გრძნობებსა და არამატერიალურ ინტერაქციებზე დამყარებით აღქმა სივრცულ და სოციალურ პროცესებს შორის არსებულ ურთიერთობებზე მიგვითითებს. (Markeviciene, 2012). (Genius Loci as a meta-concept - Marilena Vecco).
2020 წელს ბანგკოკის დიზაინის კვირეულზე თან პუ ინგ სირიკიტია ჯენსენის მიერ წარმოდგენილი პროექტი “Hundred Years Between” ერთდროულად ავლენს შენობის “სხეულში” არსებულ მატერიალურ კულტურულ მემკვიდრეობასა და ისტორიული ფაქტის არამატერიალურ ქრონოლოგიას. ეს პროექტი ამტკიცებს, რომ შესაძლებელია მატერიალურისა და არამატერიალურის შერწყმა და ორი მრავალფეროვანი კულტურის ერთად წარმოდგენა.
თან პუ ინგ სირიკიტია ჯენსენს, რომელიც ტაილანდის მეფის, ბჰუმიბოლ ადულიადეჯის შვილიშვილია, სთხოვეს ტაილანდსა და ნორვეგიას შორის დიპლომატიური ურთიერთობის 115 წლისთავისადმი მიძღვნილი ნამუშევრები შეექმნა. თან პუ ინგმა ინსპირაციის წყაროდ ტაილანდის მეფის, რამა მეხუთეს მიერ ნორვეგიის სამეფოში 1907 წელს განხორციელებული ვიზიტი მიიჩნია და გადაწყვიტა ინფორმაციის მოძიება, რათა დროის, ადგილების, ხალხისა და საკუთარი წინაპრების ისტორიების განზომილებები თანამედროვე კონტექსტთან დაეკავშირებინა, მიუხედავად იმისა, რომ ეს მოგზაურობა საუკუნეზე დიდი ხნის წინ შედგა.
მან ნამუშევრის საგამოფენო სივრცედ ისტორიული, მიტოვებული შენობა შეარჩია, რომელშიც 1907 წელს ნორვეგიიდან დაბრუნებული პრინცესა მაჰა ჩაკრი სირინდჰორნი ცხოვრობდა. შენობაში ფოტოგრაფიული ნამუშევრები გამოიფინა, რომლებიც აცოცხლებდა იმ მოგონებებსა და ცხოვრებას, რომელიც მეფე რამა მეხუთემ იხილა მოგზაურობის დროს. ეს ფოტოები დღევანდელ რეალობასთანაა შედარებული. თან პუ ინგის ფოკუსი ბუნებასა და ადამიანებს შორის ურთიერთობებზე იყო გამახვილებული.
თან პუ ინგმა წინა საუკუნის ატმოსფეროს გაღვიძება არამხოლოდ მეფის ნორვეგიაში ვიზიტით, არამედ ამ შენობის მივიწყებული ფუნქციების გახსენებით გადაწყვიტა. “ხალხს შეუძლია, საკუთარი თვალით იხილოს, რა ხდებოდა ამ შენობაში სხვადასხვა ეპოქაში, იქიდან მოყოლებული, როცა ეს სივრცე ევროპიდან დაბრუნებული მეფის ოჯახის დასახვედრად გამოიყენებოდა. შენობის ზოგი დეტალი ისევ ისეთივეა, როგორც მაშინ, თუ არ ჩავთვლით შეცვლილ საღებავის ფერებსა და დამატებით წარწერებით. პროექტზე მუშაობისას მიზნად დასახული გვქონდა, რომ ხელუხლებლად დაგვეტოვებინა შენობის სტრუქტურა, ამიტომ ინსტალაციის მეთოდებითა და განლაგების ტიპებით თავიდან ავირიდეთ ჩაქუჩის, ბურღის და სხვა ხელსაწყოების გამოყენება. გვსურდა, ხალხს ენახა, რომ ისტორია ბევრი პერსპექტივისგან შედგება, რომელთაგან თითოეული მათგანი უკავშირდება ერთმანეთს,” - ამბობს ავტორი.
ადგილის სულის კონცეფციის არქიტექტურასთან კავშირი საფუძვლიანად გამოიკვლია მეოცე საუკუნეში მოღვაწე ნორვეგიელმა არქიტექტორმა, ავტორმა, განმანათლებელმა და არქიტექტურის თეორეტიკოსმა ქრისტიან ნორბერგ-შულცმა წიგნში “ადგილის სული: არქიტექტურის ფენომენოლოგიისკენ”, რომელშიც ამტკიცებს, რომ “სივრცეები, სადაც სიცოცხლე ჩქეფს, ადგილებია… ადგილი კი გამორჩეული მახასიათებლების მქონე სივრცეა. ანტიკური დროიდან მოყოლებული, Genius Loci, ანუ ადგილის სული, მიჩნეულია კონკრეტულ რეალობად, რომელსაც ადამიანმა თვალი უნდა გაუსწოროს და მის ყოველდღიურ ცხოვრებაში არსებობას შეეგუოს. არქიტექტურა Genius Loci-ს ვიზუალურად გამოსახვას ცდილობს, ამიტომ არქიტექტორის ამოცანაა ისეთი მრავალმნიშვნელოვანი ადგილის შექმნა, რომელშიც სხვები დასახლდებიან.”
არქიტექტურული ნეო-რაციონალიზმის მთავარი პრინციპებია ა პრიორი, არქეტიპი და ადგილის სული. ნეო-რაციონალიზმი იტალიელი არქიტექტორის, ალდო როსის, მიერ ჩამოყალიბებული მიმდინარეობაა, რომელიც ჯუზეპე ტერანის შემოქმედების გადააზრების შედეგად განვითარდა და პოპულარობა ჯორჯო გრასის ნამუშევრების წყალობით მოიპოვა.
წიგნში “ქალაქის არქიტექტურა” ალდო როსი ამტკიცებს, რომ “ადგილი, როგორც ჩაფიქრებულია, ხაზს უსვამს არადიფერენცირებული სივრცის პირობებსა და თვისებებს, რომლებიც ურბანული არტეფაქტების გასაგებად აუცილებელია.”
ზემოთ ხსენებულმა მნიშვნელოვანმა არქიტექტორმა, ჯუზეპე ტერანიმ, Genius Loci-ს ფენომენი იტალიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ ორგანიზებულ არქიტექტურულ კონკურსში წარსადგენ შენობის პროექტში გამოიყენა. კონკურსის გამარჯვებულს ძველი რომის შუაგულში მდებარე ღერძულ ქუჩაზე, Via Dei Fori Imperiali-ზე უნდა აეგო შენობა, რომელიც მაქსენტიუსის ბაზილიკის მოპირდაპირედ იქნებოდა განთავსებული და საიდანაც კოლისეუმის ხედი გადაიშლებოდა. კონკურსის ჟიური ფაშისტური პარტიის ელიტარული წევრებით იყო დაკომპლექტებული.
ჯუზეპე ტერანის პროექტი პირველი ეტაპისთვის აერთიანებდა კლასიკურ და თანამედროვე სტილს: პროექტში ღერძები გადატეხილია, ისე, როგორც რომის ფორუმსა და ესკვილინში. ტერანის ნახაზის მიხედვით, შენობა ფენებად იქნებოდა აგებული, ადგილის სულის პრინციპების შესაბამისად. პროექტში გამოყენებული იქნებოდა ის საინჟინრო მიღწევები, რომლებიც ძველი რომაული არქიტექტურის პოპულარული მახასიათებელი იყო (მაგალითად, გარე სპირალური კიბეები, რომელიც ნერვიმ შექმნა ფლორენციის სტადიონისთვის 1929 წელს). მეზობლად მდებარე, მდიდრულად ორკესტრირებული კოლისეუმის სტილთან საპასუხოდ, ტერანიმ თავისი შენობის დამაგვირგვინებელ დეტალად აქცია სავსებით მოუპირკეთებელი, ვიწრო, მკვეთრი ვერტიკალური ჭრილებისა და მასიური, სქელი კედლების მქონე ჩაზნექილი ექსტერიერით, დაახლოებით ისეთით, როგორიც მის მოპირდაპირედ მდებარე ბაზილიკას გამოარჩევდა.
მიუხედავად იმისა, რომ კონკურსში ვერ გაიმარჯვა, ჯუზეპე ტერანიმ სავსებით ახლებური სტრუქტურა შექმნა, რომელზე ფიქრის თითოეულ ეტაპში სავსებით იყო გათვალისწინებული ადგილის სულის პრინციპები.
როცა საუბარი უკვე აგებულ, მიტოვებულ ან თანამედროვე სამყაროში ხელახლა გამოყენების პოტენციალის მქონე გარემოებს ეხება, ვამჩნევთ, რომ ფუნქციაშეცვლილი სივრცისა და მისი სულის შენარჩუნება ისე, რომ თავდაპირველმა ფორმამ მინიმალური ცვლილება განიცადოს, დღესდღეობით გავრცელებული პრაქტიკაა და განსაკუთრებით ყოფილ ინდუსტრიულ ტერიტორიებზეა თვალსაჩინო.
ამ მიმართულების დრამატულად ცხადი მაგალითია რომში მდებარე მუზეუმი Centrale Montemartini. 2016 წელს Capitoline Museum-ში გარკვეული ტერიტორიების რენოვაცია მიმდინარეობდა, ამიტომ, ვიზიტორებს მუზეუმში შესვლისა და მისი დათვალიერების შესაძლებლობა დროებით შეზღუდული ჰქონდათ. შექმნილი სიტუაციიდან გამოსავალი აღმოჩნდა სახელოვნებო ნიმუშების Centrale Montmartini-ში გადატანა.
Centrale Montemartini-ს ფართო, უზარმაზარი ტექნიკით დატვირთული სივრცეები ახალი გამოფენისთვის საინტერესო და ექსპერიმენტული აღმოჩნდა. გამოფენამ ძალიან გამბედავად გააერთიანა ორი ერთმანეთთან სრულიად განსხვავებული მიმდინარეობები - არქეოლოგია და ინდუსტრიული არქეოლოგია. ერთ სივრცეში მოაქცია არსებული ინდუსტრიული ნივთები მუზეუმიდან გადმოტანილ სახელოვნებო ნამუშევრებთან. შემდეგ, Centrale Montmartini გადაიქცა მუზეუმად და მიეცა გამოფენას პერმანენტული სახე.
ეს გამოფენა საოცრად რადიკალური კონტრასტის განსხეულება იყო არა მხოლოდ სხვა ეპოქებთან, არამედ, თანამედროვე ვიზუალებთან შედარებითაც. “არასასიამოვნო”, მუქი ტექნიკის ხილვა ღმერთების ქათქათა ქანდაკებების გვერდით არა მხოლოდ არქიტექტორებსა და ხელოვანებს, არამედ, მუზეუმის ჩვეულებრივ ვიზიტორებს შორისაც მრავალი დისკუსიის გამომწვევი გახდა. ეს “მარტივი” მაგალითი (გამოფენის მოწყობა მარტივი პროცესი იყო, რადგან ორგანიზატორებს ქანდაკებების განსალაგებლად სივრცის ახლიდან დაგეგმარება არ მოუხდათ), რომელიც ადგილის სულს ხაზს უსვამდა, გვიჩვენებს დრამატულ კონტრასტს ღმერთებსა და მანქანებს შორის და გვაფიქრებს იმაზე, თუ ვინაა ღმერთი დღეს, ინდუსტრიალიზებულ სამყაროში.
არქიტექტორი მარილენა ვეკო Genius Loci-ს აღწერს, როგორც მატერიალური სივრცის ხელშეუხებელ მახასიათებელს, რომლის აღქმა შესაძლებელია ფიზიკურად და სულიერადაც. საკუთარი კვლევის 3,2-ე თავში მარილენა ვეკო ადგილის სულის წარსულსა და აწმყოს იძიებს:
“ადგილის, როგორც ასეთის, იდენტობის, ასაკისა და ჯანმრთელობის სტატუსის განსასაზღვრად, აუცილებელია თვითრეპროდუქციის წესების შესწავლა, რომლებმაც მას იდენტობა შეუნარჩუნეს ცივილიზაციებში მიმდინარე ტერიტორიალიზაციისა და მუდმივობის სხვადასხვა პროცესის განმავლობაში. ეს პროცესები ლანდშაფტების, ქალაქების, ინფრასტრუქტურებისა და გრძელვადიანი სოციალურ-კულტურული მოდელების ცოცხალი მაგალითებია, რადგან აქტიურად ავლენენ კულტურასა და ბუნებას შორის არსებულ ცოდნას (Magnaghi, 2000). მანიაგის თქმით, ყოველი ტერიტორია, როგორც ადგილი, ითავსებს დროისა და გრძელვადიანობის კონცეფციებს. მათ აქვთ იდენტობა, “სული”, “გენია” - ყოველ ადგილში გვხვდება დროებითი “დომინაციები”, რომლებიც მის ხასიათს განსაზღვრავენ. ამ მიზეზიდან გამომდინარე, შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ ადგილების გარეშე სამყაროში ადამიანები ვერანაირად იცხოვრებენ: “ადგილების, ტერიტორიის, ტერიტორიალობისა და ტერიტორიალობის მიერ შეძენილი ღირებულების რეკონსტრუქცია სტრატეგიულ გზად ყალიბდება ლოკალურად და გლობალურად (Brecher and Costello, 1996)”. პრობლემისადმი ეს მიდგომა რადიკალურად უნდა შეიცვალოს სტატიკურობიდან სივრცის, როგორც ტერიტორიის, დინამიკურობისკენ.” (მანიაგი, 2006)
ამავე დროს, მნიშვნელოვანია აღვნიშნოთ, რომ ისტორიის მქონე მიტოვებულ ტერიტორიაზე მუშაობისას “ადგილის სულის პატივისცემა სულაც არ გულისხმობს მისი ძველი მოდელის ასლის შექმნას. ეს ნიშნავს ადგილის იდენტობის განსაზღვრასა და მის ახლებულ ინტერპრეტაციას” - Ujma-Wasowicz K and Sulimowska-Ociepka A 2017 Genius Loci
Heito 1909, ამჟამად მიტოვებული შაქრის ქარხანა ტაივანში, ქალაქ პინგტუნგში, ახალი სტრუქტურების აშენებასთან ერთად სივრცის სულისა და მატერიის შენარჩუნების კარგი მაგალითია - შენობის ნანგრევებისა და მიმდებარე ბუნებრივი ელემენტების შერწყმით სივრცე საჯარო პარკად იქცა. ქალაქ პინგტუნგთან (რომელსაც იაპონელების მმართველობის პერიოდში, ადრეულ მე-20 საუკუნეში ჰეიტო ეწოდებოდა) კავშირის შესანარჩუნებლად სტუდია ECG International Landscape Consultants-ის არქიტექტორებმა გადაწყვიტეს, ქარხნის ნანგრევები ხელუხლებლად დაეტოვებინათ და ის ახალ პროექტად ექციათ. გამწვანების პროექტი რამდენიმე მიწისქვეშა ნაგებობას აერთიანებს, რომლებიც პარკისთვის ფართის შესაქმნელად თანდათანობით გაწმენდის დროს აღმოაჩინეს.
არქიტექტორების თქმით, “დიზაინი ცდილობდა თითოეული გადარჩენილი სტრუქტურის აღდგენასა და იდენტიფიცირებას. პარკში მდებარე ყოველ შენობას საკუთარი ფუნქცია აქვს, რაც სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ჰეიტოს განვითარების ისტორიის განსაჭვრეტად. ისინი გვიყვებიან ინფრასტრუქტურის მშენებლობისა და მისი ქალაქზე გავლენის შესახებ. ჰეიტოსთან ერთად, გათხრილი ისტორიული სტრუქტურების შთაგონებით ეპოქის მცირე ნაწილი გადარჩა. იმედია, ეს პროექტი ახლებურ მიდგომას შთააგონებს სივრცის დიზაინის განსაზღვრისას. ვიმედოვნებთ, ადამიანები შეძლებენ მიტოვებული ადგილების დანახვასა და მათი პოტენციალის აღმოჩენას."
ზემოთ მოცემული ქეისები რომ შევაჯამოთ, სხვადასხვა არქიტექტორები და თეორიების ავტორები Genius Loci-ს ფენომენის რამდენიმე კომპონენტს გამოყოფენ: ადგილის ხელშესახები კულტურული შინაარსი (მათ შორის, არქიტექტურა), ბუნებრივ-ლანდშაფტური თავისებურებები, მოვლენების ისტორიული კრებული და ადგილობრივი თვითმყოფადობისა (კულტურული კოდი) და სიახლეების (დიზაინის კოდი) პრინციპების ამსახველი კომპონენტები, რომლებიც ისტორიულ ტერიტორიებთან მუშაობისას სავალდებულო ნიშნებია.
ბლოგში მოხსენებული ყოველი მეცნიერი, არქიტექტორი ან პოეტი და განხილული ყოველი ქეისი არქიტექტორებს მოუწოდებს იმ სივრცეების საფუძვლებში ჩახედვისკენ, რომელზეც მუშაობენ. სივრცის ადგილად გარდასაქმნელად პირველი და უმთავრესი გზაა თავად სივრცისა და მასთან დაკავშირებული ხალხის ისტორიის, შენობების კოლექტიური მეხსიერების სიღრმისეულად შესწავლა (როგორც ზემოთ განხილულ პროექტში “Hundred Years Between”)
ტექსტში განხილული არგუმენტები და თეორიები Genius Loci-ს, როგორც ახალი ადგილების შესაქმნელად და გამოსაკვლევად საჭირო უმთავრესი ფენომენის, შენარჩუნების იარაღებია. ჩვენ, როგორც არქიტექტორებმა, უნდა ვაღიაროთ, რომ გამორჩეულ, სახასიათო ლოკაციებზე მუშაობისას დიდი პასუხისმგებლობა გვეკისრება. ჩვენ უნდა მოვახერხოთ მათი გადარჩენა, თავი ავარიდოთ ტერიტორიების, არეებისა თუ შენობების იდენტობის დაკარგვას, რადგან ისტორიისა და მემკვიდრეობის ცოდნა ადამიანებს საკუთარი თავებისა და ახალი, ნაცნობი ადგილის სულის მქონე სივრცეებთან კავშირის აღმოჩენაში ეხმარება.

Genius loci - As An Intangible Phenomenon Of Transforming Spaces Into Places
If we say the word “Space” without any further definition, with no details about where it could be, or what function it would have, what image would occur in one’s mind?
When we speak about the abstract phenomenon of “space”, each individual has their own perception, their own image in their mind. The concept of “Space” could have intangible values like scent and energy or could even produce a sound in our brains. Does this “Space” have a shape or is it blank? Could it have a tangible value and be touched? Could it have a color or be transparent? Maybe it has limits or is infinite.
What is “space” and what is the original value that space possesses that defines it as a place?
As a part of our team blog series, Masha Chigvinadze will discuss the intangible value of spaces that leads us to their tangibility, which is the spirit of the place - known as Genius Loci in classical Roman religion.:
In Roman religion, the word Genius (mythology), is the individual instance of a general divine nature that is present in every individual person, place, or thing, while the definition of Loci is “a particular position or place where something occurs or is situated”.
Hence Genius Loci is known as being a protective spirit of a place. Often depicted in religious iconography as a figure holding attributes such as a cornucopia, patera (libation bowl), or snake.
The Oxford reference database describes genius loci as:” Latin term meaning ‘the genius of the place’, referring to the presiding deity or spirit. Every place has its own unique qualities, not only in terms of its physical makeup, but of how it is perceived.
To turn our focus on art and architecture, in the 18th century, Alexander Pope - poet, translator, and satirist made genius loci the main principle in landscape design, where he argues that landscape design should always be adapted to its context.
In Epistle IV (1731) of his Moral Essays, addressed to Lord Burlington, Pope states that, ‘instanced in architecture and gardening,… All must be adapted to the genius of the place, and… beauties not forced into it, but resulting from it.
“Consult the genius of the place in all;
That tells the waters or to rise, or fall;
Or helps th' ambitious hill the heav'ns to scale,
Or scoops in circling theaters the vale;
Calls in the country, catches opening glades,
Joins willing woods, and varies shades from shades,
Now breaks, or now directs, th' intending lines;
Paints as you plant, and, as you work, designs.” - Epistles to Several Persons: Epistle IV - Alexander Pope
In contemporary times Genius Loci could be represented not only in landscape design but in architecture and art as well.
Sweden-based visual artist Anastasia Savinova traveled and studied different cities in search of Genius Loci of each place. The series of artworks represents the identity of a particular city and its own atmosphere, through the connection of several photos. Each collage is composed of many buildings typical for a city or a country, in order to express the spirit of this place.
“In this project, I try to identify differences and similarities between places of habitation. Traveling around cities and countries, I take pictures of buildings, look into windows sneakily, go to local shops, flea markets, and bars, and watch everyday life – all this helps to build the feeling of the place. This feeling becomes a foundation or a series of large-scale collages,” - says Anastasia Savinova.
The discourse on the Genius Loci is characterized by a multiplicity and multidimensionality of theoretical approaches in philosophy, human geography, architecture, cultural anthropology, etc. This understandably covers a very wide understanding, from the physical substantiality of a place and its sense-based perceptions to spiritual experiences and intangible interactions, which imply a relationship between spatial and social processes (Markeviciene, 2012). (Genius Loci as a meta-concept - Marilena Vecco)
A project “Hundred Years Between” presented in Bangkok Design Week 2020, manifests tangible cultural heritage in the body of the building and intangible heritage in the body of historical fact, which melds tangibility and intangibility together in addition to the representation of two diverse cultures together.
Than Pu Ying Sirikittiya Jensen, granddaughter of King Bhumibol Adulyadej of Thailand has been asked to create works on display on the occasion of the 115th anniversary of diplomatic relations between Thailand and Norway. Than Pu Ying chose to research stories following King Chulalongkorn's visit to the Kingdom of Norway in 1907 to reflect the connection between the dimensions of time, place, people, and ancestors' past stories in the current living context, although the journey took place more than a century apart.
The space of the exhibit is a historic abandoned building that used to host the Royal Highness Princess Maha Chakri Sirindhorn, returning from a royal visit from the Kingdom of Norway in 1907.
Photographic works displayed in abandoned buildings show the spirit and the life which King Rama 5 saw during his visit, compared with what we see and what we intend to convey, focusing on nature and the relationship between people.
Than Pu Ying decided to revive the atmosphere of one century ago not only in terms of the King’s visit but also by manifesting the function that the building used to have. “People can see the traces that occurred in each era from the time that this building was a place to welcome the return from Europe of King Rama V as a warehouse for tax products imported into the country. There are various conditions that remain as they were, different colors of paint, letters, written text. With installation methods and placement conditions, we intended not to touch any structure, no hammering, no drilling, to make people see that history consists of many perspectives and all are connected.”
The concept of Genius Loci also in relation to architecture was deeply investigated in the XX century by a Norwegian architect, author, educator, and architectural theorist Christian Norberg-Schulz in the book - “Genius Loci: Towards a Phenomenology of Architecture”, where he argues that: “the spaces where life occurs are places… A place is a space that has a distinct character. Since ancient times, the Genius Loci, or spirit of place, has been recognized as the concrete reality man has to face and come to terms with in his daily life. Architecture means to visualize the Genius Loci and the task of the architect is to create meaningful places, whereby he helps man to dwell.” - (p.5)
In architecture, A priori, archetype, and genius loci are the primary principles of neo-rationalism or new rationalism. Pioneered by the Italian architect Aldo Rossi, Neo-rationalism developed in the light of a re-evaluation of the work of Giuseppe Terragni, and gained momentum through the work of Giorgio Grassi.
In the book “The Architecture of the City” Rossi argues: “The locus, so conceived, emphasizes the conditions and qualities within undifferentiated spaces that are necessary for understanding an urban artifact.”
Another important architect mentioned above - Giuseppe Terragni - used the phenomenon of genius loci to create a building in Rome. He took part in the competition of Palazzo del Littorio (foreign ministry). The site was to be on the new axial street called the Via Dei Fori Imperiali, opposite the basilica of Maxentius, in view of the Colosseum, at the heart of Ancient Rome. The elite of the Fascist party were members of the jury.
Terragni‘s project for the first phase combined classical and modern diction: axes were broken, as in the Forum and the Esquiline; building in layers, entirely appropriate to the genius loci; and engineering achievements of the kind that were also a strong feature of Ancient Roman architecture (here external spiral stairs of the kind used by Nervi for the stadium in Florence in 1929). And Terragni responded to richly orchestrated, the convex forward thrust of the Colosseum with a crowning concave wall, entirely undecorated, narrow, and with sharp vertical incisions, massively thick like the walls of the basilica opposite with its gigantic round-arched incisions.
Even though he did not win the competition, Terragni created a completely new structure that perfectly followed the principles of Genius Loci.
Yet if we speak about already built environments, abandoned or with the potential of being permanently reused in the contemporary world, a common practice of preserving the space and its Genius Loci while changing the function with minimum interaction with its form is greatly used in former industrial sites.
A dramatically literal example of this case is the Centrale Montemartini Museum in Rome. A large exhibition, commissioned by the Capitoline Superintendence for Cultural Heritage, would have allowed proceeding with the renovation of large areas of the Capitoline Museums, without taking the works away from the public. Large spaces of the Centrale Montemartini, marked by the enormous surviving machinery, were considered more suitable than ever to experiment with new museographic solutions. Two worlds that are diametrically opposed, archaeology and industrial archaeology, for the first time, were combined in a courageous arrangement where the space was organized in a way that the pre-existing objects and the objects to be shown remained intact and did not distort each other. As the exhibition experience was very successful, Centrale Montmartini turned into the museum hosting the aforementioned exhibition as a permanent one.
It is an enormously radical contrast, not only in comparison with different eras but visual as well, seeing very “unpleasant” dark machines in contrast with pure white sculptures of gods that leads not only architects or artists but also regular visitors to many arguments. This “simple” exhibit (simple in terms of process, meaning not changing the planning of the space in order to house the statues) exposing Genius Loci makes us see the dramatic contrast of gods and machines and makes us think about who is the god today, in times of the industrialized world.
Marilena Vecco defines "Genius Loci" as the intangible quality of a tangible place, perceived both physically and spiritually. In chapter 3.2 of her study, Marilena Vecco investigates the past and present of genius loci:
To define the identity, age, and health status of a place, It is, therefore, necessary to study the rules of self-reproduction that have preserved its identity through the different processes of territorialization and the permanency (material and cognitive) that cross civilizations. These processes communicate as living testimonies of landscapes, cities, infrastructures, and socio-cultural models of long duration, they actively demonstrate the relational knowledge existing between culture and nature (Magnaghi, 2000). Magnaghi recognizes that every territory incorporates the concept of time and long duration as a place. It has an identity, a ‘soul’, a ‘genius’: in every place, there are temporal ‘dominances’ that durably shape its character. Following this reasoning, we can affirm that a world without places is an uninhabitable world for man: “The reconstruction of places, territory, territoriality, and territorial added value, becomes a strategic path, locally and globally (Brecher and Costello 1996)” (as quoted by Magnaghi 2001: 27). The approach to the problem must be radically changed: from a static to a dynamic dimension of space as the territory (Cfr. Magnaghi, 2006: 6).
Meanwhile, it is important to state that while working on the abandoned territory with its own history: “Respecting the “genius loci” does not mean copying old models. This
means determining the identity of the place and interpreting it in new ways”
- Ujma-Wasowicz K and Sulimowska-Ociepka A 2017 Genius Loci
Heito 1909 (derelict sugar factory in Pingtung City, Taiwan) by ECG International Landscape Consultants serves as a good example of preserving the soul and material of the space while integrating it with new structures, transforming the space into a public park that combines natural environments with the preservation of the factory's ruins. The architects chose to preserve and integrate the ruins to provide a link to the history of Pingtung, which was known as Heito during the period of Japanese rule in the early 20th century. The landscaping project incorporates several underground structures that were uncovered as the overgrown site was gradually cleared to create space for the park.
"The design endeavored to recover and identify each remaining structure," the studio explained. "Each building served a specific function in the park, providing a vital look into Heito's history of development. It tells the story of building the infrastructure and the impact on the city."\
"With Heito, a tiny portion of the era was saved through the inspiration of its excavated historical structures," the studio said. "Hopefully, this project inspires an approach to defining the design of a space. Hopefully, people can see a wasteland and discover its potential."
To sum up the case studies presented above, they expose several arguments (that could be used in any designing process when it comes to areas with special identities) clearly described in the paper “”Genius Loci” as a resource for the development of historical areas of the city” . Based on the experience studied, the authors of the article distinguish a number of components of the “genius loci” phenomenon: the tangible cultural content of the place (including architecture), natural-landscape features, event-historical envelopes, and components representing the principles of local originality (cultural code) and novelties (design code), which are mandatory components when working with historical territories.
Every scholar, architect, or poet presented in this paper and every case study explored leads architects to look into the bases of the space they work with. The first and the most important way to turn space into a place in terms of intangible qualities is to look deeply into its history - of the space itself, the people connected to it, the collective memories that it possesses. (as presented in the case study “Hundred Years Between”)
Another material part is to look deeply into tangible values that space retained in the shape of materials, distinctive qualities of the area, masterplan, and building typology. (as shown in the case study “Palazzo del Littorio”)
Arguments and theories discussed above are the tools for preserving Genius Loci, which is a crucial phenomenon in the process of exploring and creating new places. We as architects must recognize the responsibility of working with a locale that carries its own character, in addition to putting enough effort into preserving it, to avoid the loss of identity of the territory, area, building or any other place. As knowledge of history and heritage helps people to identify themselves and connect to “new” places, owning already familiar Genius Loci.
Sources:
- https://en.wikipedia.org/wiki/Genius_loci
- https://languages.oup.com/google-dictionary-en/
- https://www.oxfordreference.com/view/10.1093/oi/authority.20110803095847893
- https://misfitsarchitecture.com/2015/03/18/architectural-myths-16-genius-loci/
- «Genius Loci» as a resource for the development of historical areas of the city Alena Stepanchuk1[0000-0003-3109-6634], Svetlana Gafurova1[0000-0001-7636-2268] and Maria Latypova1 [0000-0003-1099-0768]
- https://books.google.ge/books?id=Se1BbQ99KGUC&pg=PA320&lpg=PA320&dq=giuseppe+terragni+genius+loci&source=bl&ots=OGJQkzAFs4&sig=ACfU3U1nTLye8bPFzdQVuEJkRq3dPpwc9w&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwi_26qjn775AhUaXfEDHVWWAf8Q6AF6BAgzEAM#v=onepage&q=giuseppe%20terragni%20genius%20loci&f=false
- https://architecturesmodels.com/2020/10/17/giuseppe-terragni-casa-del/
- https://en.wikipedia.org/wiki/Genius_(mythology)
- https://nulluslocussinegenio.com/2016/10/14/aldo-rossi-and-the-concept-of-locus/
- https://www.facebook.com/BangkokDesignWeek/posts/hundred-years-between/3532603670144892/
- https://www.itintandem.com/it/genius-loci-anastasia-savinova/
- GENIUS LOCI AS A META-CONCEPT By Marilena Vecco
- CEREN, EA 7477, Burgundy School of Business - Université Bourgogne Franche-Comté, France
- Professor Associated to the Carmelle and Rémi Marcoux Chair in Arts Management, HEC, Montréal, Canada