რას ნიშნავს Hilton-ის რჩეულ დიზაინ კონსულტანტების სიაში ყოფნა?
სასტუმროების ქსელზე ფიქრისას, ალბათ, პირველ რიგში ყველას Hilton გვახსენდება - ბრენდი, რომელმაც ასწლოვანი არსებობის მანძილზე 122 ქვეყანაში, მათ შორის საქართველოშიც, მოახერხა 584 სასტუმროს აშენება და ამ ინდუსტრიაში საკუთარი სტანდარტების დაწესება.
ჰილტონის ქოლგის ქვეშ ჯამში 18 წამყვანი ბრენდია გაერთიანებული, მათ შორის Hilton Worldwide, Hampton by Hilton, Hilton Garden Inn, Signia by Hilton, Tapestry Collection by Hilton, Tempo by Hilton, Tru by Hilton, Waldorf Astoria Hotels & Resorts.
ჰილტონის “ოქროს” სტანდარტები მხოლოდ ბრენდის შიგნით არ ვრცელდება - ახალ ქვეყნებში სასტუმროების მშენებლობისას ჰილტონის გლობალური დიზაინის სამსახური სიფრთხილით, დეტალებზე კონცენტრაციითა და მომავალი პოტენციალის შეფასების საფუძველზე არჩევს პარტნიორებს - დეველოპერებს, სასტუმროს არქიტექტორებს, სასტუმროს ინტერიერის დიზაინერებს, ინჟინრებს, კონსტრუქტორებს და ა.შ.,  რომლებიც აკმაყოფილებენ ჰილტონის მოთხოვნებს და რომლებთან თანამშრომლობაც ჰილტონის მიერ დაწესებული სტანდარტების შესრულების გარანტიაა. სწორედ ამიტომ, ჰილტონის რჩეული დიზაინ კონსულტანტის სტატუსის მფლობელი არქიტექტურული კომპანიები, მათ შორის MUA, სრულად კვალიფიცირებულნი არიან ფართო მასშტაბიანი სასტუმროების პროექტირებისათვის.
საქართველოში ჰილტონის ბრენდის რამდენიმე სასტუმრო არსებობს, რომელთაგან ორის - ბათუმის Hilton-ის სასტუმროსა და საცხოვრებლების და თბილისის Hampton-ის სასტუმროსა და საცხოვრებლების- დაპროექტებაში MUA-ს გუნდი მონაწილეობდა პარტნიორებთან ერთად. ჰილტონის პროექტებზე მუშაობის გამოცდილებას ჩვენი დამფუძნებელი, დევი ქიტუაშვილი გვიზიარებს:
- როგორი იყო ბათუმის ჰილტონზე მუშაობის პროცესი?
- ბათუმის ჰილტონის პროექტზე მუშაობის დაწყებისას მნიშვნელოვანი გამოწვევის წინ დავდექით - მსგავსი მსხვილმასშტაბიანი სასტუმროს ლოკალურად, ოპერატორთან კომუნიკაციით დაპროექტებისა და აშენების გამოცდილება ქვეყანაში არ გვქონდა. აქამდე აშენებული სასტუმროები უცხოეთიდან მოწვეული პროფესიონალების, მათ შორის მშენებლების, მიერ იყო შექმნილი. აქედან გამომდინარე, ცხადია, ჰილტონის სტანდარტების მიხედვით 5 ვარსკვლავიანი სასტუმროს მშენებლობაზე მუშაობის გამოცდილება არც კონსტრუქციულ კომპანიებს ჰქონიათ.
ბათუმში სასტუმროს ასაშენებლად ჰილტონმა ბრიტანული კომპანია Mace მოიწვია, რომელთან თანამშრომლობით MUA-ს გუნდს, როგორც სასტუმროს არქიტექტორებს, მშენებლობის ბრიტანული სტანდარტებისა და ევროკოდების მიხედვით მუშაობის უდიდესი გამოცდილება და ცოდნა დაუგროვდა. იმ ხუთი წლის განმავლობაში, რაც ბათუმის ჰილტონის პროექტზე მუშაობაში გავატარეთ, შევადგინეთ სრული სამშენებლო დოკუმენტაცია, რაც მოიცავს პროექტის მუშა ნახაზებსა და ნაწერ სპეციფიკაციებს. ჰილტონისა და Mace-ის გუნდები ზედმიწევნით იცნობენ ფართომასშტაბიანი სასტუმროების საჭიროებებს, ამიტომ, ნახაზებზე მუშაობისას თითოეული მცირე დეტალი გავითვალისწინეთ.
მშენებლობის დროს ჩვენი გუნდის ერთი არქიტექტორი სამშენებლო მოედანზე მუშაობდა ორი წლის განმავლობაში და მშენებლობის პროცესში წარმოქმნილი პრობლემებისთვის საუკეთესო გადაწყვეტებს ამუშავებდა MUA-ს გუნდთან მჭიდრო კომუნიკაციის საფუძველზე. ასევე, აკვირდებოდა მშენებლობის პროცესს და უზუსტობების აღმოჩენის შემთხვევაში რეაგირებდა მათ გამოსასწორებლად. ბათუმის ჰილტონის პროექტის ფარგლებში ვითანამშრომლეთ ბრიტანულ სტრუქტურულ ინჟინრულ კომპანიასთან Engenuiti და არქიტექტურულ სტუდიასთან CallisonRTKL. ამასთან ერთად, პროცესში ქართული კომპანიებიც იყვნენ ჩართულები - შპს პროგრესი და ანაგი.
საერთო ჯამში, ჰილტონთან თანამშრომლობამ მუას სასტუმროს არქიტექტურაში შეუფასებელი გამოცდილება შესძინა, რომელიც მსგავსი, მაღალი კლასის სასტუმროების პროექტებზე მუშაობის აუცილებელი კომპონენტია.
- როგორ დაგეხმარათ ბათუმის ჰილტონზე მუშაობის გამოცდილება თბილისის ჰემპტონის პროექტში?
- თბილისის ჰემპტონის პროექტზე დეველოპერულ კომპანია Blox-თან ერთად ვიმუშავეთ. პირველ რიგში, ჰემპტონის სასტუმროს არქიტექტურულ პროექტზე მუშაობისას ბევრად თავდაჯერებულები ვიყავით. წინა გამოცდილებიდან გამომდინარე, უკვე დეტალურად ვიცნობდით ჰილტონის მკაცრ სტანდარტებსა და მასშტაბური მშენებლობის მენეჯმენტის თითოეულ დეტალს, ამიტომ შედარებით გაგვიმარტივდა ოპერატორებთან კომუნიკაცია და მათი მოთხოვნების შესაბამისი პროექტის შექმნა. ჰემპტონის სასტუმროს ჩვენ მიერ შექმნილი პროექტი ჰილტონის გუნდმა პირველივე ჯერზე ჩაიბარა, რამაც კიდევ ერთხელ დაგვარწმუნა, რომ ჩვენმა წინა თანამშრომლობამ სასტუმროს არქიტექტურის შექმნის ძალიან მნიშვნელოვანი ცოდნა შეგვძინა.
ჩვენი და ჰილტონის თანამშრომლობის საფუძველზე MUA-მ მიიღო რჩეული დიზაინ კონსულტანტის სტატუსი (სასტუმროს არქიტექტორი და სასტუმროს ინტერიერის დიზაინერი) ჰილტონის საერთაშორისო პარტნიორთა პლატფორმაზე.
ჰილტონის რჩეული დიზაინის კონსულტანტების სიაში ყოფნა ნიშნავს, რომ  არქიტექტურული კომპანია სრულად იცნობს ჰილტონის სტანდარტებს და მათ მიხედვით მუშაობის გამოცდილებაც აქვს.  ამ სიაში მყოფი არქიტექტურული კომპანიები, მათ შორის MUA, კვალიფიცირებულები არიან,  სრული არქიტექტურული სერვისი გაუწიონ ჰილტონის სასტუმროებს პროექტირებისა და აღსრულების ფაზებში, რაშიც მოიაზრება სასტუმროს ტერიტორიის  გენერალური გეგმის, ინტერიერის დიზაინის, არქიტექტურული დიზაინის შექმნა ჰილტონის ნიშნის წარმომადგენელთათვის ევროპასა და დიდ ბრიტანეთში.
ჰილტონის გუნდთან თანამშრომლობა და არქიტექტურული საზოგადოების ახალ წევრებთან კოლაბორაცია ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანი გამოცდილება იყო, რამაც კიდევ უფრო გააფართოვა ჩვენი საასპარეზო არეალი და მაღალი კლასის სასტუმროების პროექტებზე მუშაობის ერთგვარი აკრედიტაცია მოგვანიჭა.

Hilton's List of Preferred Design Consultants: What Does It Mean?
When thinking about hotel chains, Hilton is the first brand that crosses our minds. A corporation that, over the course of more than a century of existence, was able to build 584 hotels across 122 countries, including Georgia.
United under the Hilton umbrella, there are 18 leading brands in the hotel industry, including Hilton Worldwide, Hampton by Hilton, Hilton Garden Inn, Signia by Hilton, Tapestry Collection by Hilton, Tempo by Hilton, Tru by Hilton, and Waldorf Astoria Hotels & Resorts.
Hilton's "golden" standards are not only applied within the brand. When building hotels in new countries, Hilton's Global Design Service carefully selects partners - developers, hotel architects, interior designers, engineers, constructors, etc. - who meet Hilton's standards, based on attention to detail and assessment of future potential, because this cooperation must guarantee compliance with the standards set by Hilton. This is why being on Hilton's database of preferred design consultants that include hotel architects and interior designers is important: it shows the fact that architectural studios, such as MUA, are qualified to design large-scale hotel architecture and create high-standard interior design.
There are several Hilton hotels in Georgia, two of which - Hilton Batumi Hotel & Residences and the Tbilisi Hampton Hotel & Residences (Blox Avlabari)- were designed by the MUA team as the hotel architects together with partners. Founder of MUA, Devi Kituashvili, shares the experience of working on Hilton projects:
- What was the working process of the Hilton Batumi like?
- When we started working on the project of Hilton Batumi, we faced an important challenge - there was no prominent experience in designing and building a similar large-scale hotel locally while communicating with the global operator. Hotels built in Georgia so far were created by foreign professionals, including builders. Therefore, Georgian construction companies were less experienced in working on the construction of a 5-star hotel, and on top of that, the construction had to be made with Hilton standards.
To help build a hotel in Batumi, Hilton invited the British company Mace, with which the MUA team gained substantial experience and knowledge of working according to British construction standards and Eurocodes. During the five years spent on the Hilton Batumi project, we compiled complete construction documentation, including construction drawings and written specifications. The teams of Hilton and Mace are intimately familiar with each and every need of large-scale hotels, so every little detail was taken into consideration while working on the drawings.
During the construction phase, we as the hotel architects monitored the construction on site for two years and worked out the best solutions for the problems that arose during the construction process. Along with this, our team members observed the construction process. Within the framework of the Hilton Batumi project, we collaborated with the British structural engineering company Engenuiti and the architectural studio CallisonRTKL. Georgian companies were also involved in making Hilton Batumi - including LTD Progresi and Anagi LLC.
Overall, collaborating with Hilton has provided MUA with invaluable experience in hotel architecture, which is a necessary component while working on similar, high-class hotel projects.
- How did the experience of working on Hilton Batumi help you in the Tbilisi Hampton project?
- The project of Tbilisi Hampton is developed by one of the leading Georgian development companies - Blox. First and foremost, we were very confident when working on the Hampton project. Based on our previous experience as hotel architects, we already knew each and every small detail of Hilton's strict standards and large-scale construction management, so it was relatively easy for us to communicate with the operators and create a project according to their requirements.
Our project for the Hampton Hotel was accepted by the Hilton group on the first attempt, which once again convinced us that our previous cooperation provided us with very important technical knowledge of hotel architecture and standards.
Based on our collaboration with Hilton, MUA received the status of preferred design consultant on Hilton's international partner platform.
Being on Hilton's list of preferred design consultants means that the architectural firm is fully familiar with Hilton's standards and has experience working according to them. The architecture firms on this list, including MUA, are qualified to provide a full architectural service to Hilton’s portfolio of brands in the designing and execution phases (including master planning and interior and architectural design) in Europe and the UK.