თბილისის ინდუსტრიული მემკვიდრეობის კვლევა
MUA-ს გუნდი წელიწადზე მეტია მუშაობს თბილისის ინდუსტრიული მემკვიდრეობის კვლევაზე. ამ საკითხის მიმართ ინტერესი ქალაქში არსებული „უხილავი“ რესურსის აღმოჩენის სურვილმა გააჩინა. თბილისის ინდუსტრიული მემკვიდრეობის ერთიანი სურათის გამოვლენა, არსებული მდგომარეობის შესწავლა და ანალიზი, ამასთან ზოგიერთი ობიექტის ადაპტაციის საკითხის წინ წამოწევა MUA-სთვის გრძელვადიანი პროცესია.
პროექტის პირველი ეტაპის შემაჯამებელი ღონისძიება - თბილისის ინდუსტრიული მემკვიდრეობის გამოფენა Tbilisi Architecture Biennial / თბილისის არქიტექტურის ბიენალეს მონაწილეა. გამოფენა გაიმართა Artarea-ს საგამოფენო სივრცეში, როგორც ყოფილი ინდუსტრიული ნაგებობის პოზიტიური გარდაქმნის ერთ-ერთი მაგალითი.
პროექტი მულტიდისციპლინარული ხასიათისაა და მასში ჩართული არიან ფოტოგრაფი Angus Leadley Brown, კურატორი და მკვლევარი ნინი ფალავანდიშვილი, CES-Creative Education Studio - ნათია სართანია და ჟურნალი ინდიგო • Indigo.
კვლევის პროცესში, მონაწილეობა მიიღეს თბილისის ოთხი უნივერსიტეტის არქიტექტურის ფაკულტეტების სტუდენტებმა, ესენია: თბილისის სახელმწიფო სამხატვრო აკადემია, თბილისის ტექნიკური უნივერსიტეტი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი, თბილისის თავისუფალი უნივერსიტეტი.
პროექტის “ინდუსტრიული მემკვიდრეობის კვლევა” ხორციელდება MUA-ს ინიციატივით და ფინანსური მხარდაჭერით. პროექტის თანადამფინანსებელია სსიპ შემოქმედებითი საქართველოს, კონკურსის ფარგლებში - „შემოქმედებითი ინდუსტრიების განვითარება“ ქვეპრიორიტეტი “ შემოქმედებითი ინდუსტრიების ეკოსისტემის გაძლიერება”.
პროექტის ავტორები და ხელმძღვანელები: დევი ქიტუაშვილი, გოგიკო საყვარელიძე, ნატალია ნებიერიძე
პროექტის თანაავტორი და კოორდინატორი: თათა გაჩეჩილაძე
კურატორი: ნინი ფალავანდიშვილი
ფოტოგრაფი: ანგას ლედლი ბრაუნი
ხმა: ნათია სართანია CES
ვიდეო: ჟურნალი ინდიგო • Indigo
პროექტის მონაწილეები MUA-ს გუნდიდან არიან: ანა მარდალეიშვილი, ქეთი კაჭარავა, გიგა ქარელი, დავით წელაური, უჩა ზღუდაძე და ლილუ ძიმისტარიშვილი
განსაკუთრებული მადლობა: არტარეას გალერეას, აბრეშუმის სახელმწიფო მუზეუმს, ჯესი ვოგლერს, მარიკა კვირკველიძეს და დავით ბოსტანაშვილს. ასევე, მადლობა პროექტის საწყის ეტაპზე კონტრიბუციისთვის ნოდარ კვანჭიანს.
კვლევის მონაწილეები: ანა ყიფიანი, ანი ჩუხრუკიძე, ანანო კვაჭანტირაძე, გიორგი რეხვიაშვილი, ნინო თოგოშვილი, თამარ ხარებაშვილი, თამუნა ჩერქეზიშვილი, მაქი კვიციანი, დეა ტრაპაიძე, ნინოლა ჯინჯიხაძე, ნინო გოცირიძე, სალი კახაბერი, ირინა მასხულია, ნიკალა ღლონტი, რატი კუპატაძე, ანა თვარაძე, გიორგი სართანია, ლუკა გვანცელაძე.
29 ოქტომბრიდან 17 ნოემბრის ჩათვლით პროექტის ფარგლებში ჩატარდა ონლაინ ლექციების სერია ინდუსტრიული მემკვიდრეობის თემატიკის გარშემო. ლექციებისთვის მოწვეული სტუმრები იყვნენ: ნინი ფალავანდიშვილი, ირაკლი ჟვანია, ჯესი ვოგლერი, დავით ბოსტანაშვილი, ალექსანდრე ჩუბინიძე და თამარ ამაშუკელი. ლექციების ჩანაწერები შეგიძლიათ იხილოთ შემდეგ ბმულზე: https://drive.google.com/drive/folders/1QReG4A1gEuBGJx96TIucD83mudmdw9rl?usp=sharing

Exhibition opening - Industrial Heritage of Tbilisi
MUA’s team has initiated the Research of Industrial Heritage of Tbilisi and has been exploring the industrial sites of the city over the last few months. Motivation is derived from the desire to explore the non-visible resources of Tbilisi. Studying and analyzing existing contexts, exploring the entire image of the industrial heritage of Tbilisi, and raising awareness about revitalization for some special locations is a long-term task for us.
The exhibition “Tbilisi Industrial Heritage Tbilisi” was held to showcase and summarize the findings. The event took part in the Tbilisi Architecture Biennial 2020 - What Do We Have in Common. The chosen location for the exhibition - Artarea Gallery, is one of the positive examples of a revitalized former industrial location.
The project is focused on a multidisciplinary approach - the process has been conducted alongside the representatives of different disciplines and institutions: photographer @Angus Leadley Brown, curator, and researcher Nini Palavandishvili, CES - Creative Education Studio and Indigo magazine.
Architecture Students from four different universities took part in the process of research: Tbilisi State Academy of Arts, Tbilisi Technical University, Ilia State University, and Free University of Tbilisi (VA[A]DS).
The project "Industrial Heritage Research" is initiated and financially supported by MUA.
Co-funded by LEPL Creative Georgia in the framework of the contest “Creative Industries Development”- sub priorities “Support for Eco Systems in Frames of Creative Industries”.
Project Director and Author: Devi Kituashvili, Gogiko Sakvarelidze, Natalia Nebieridze
Project coordinator and Co-Author: Tata Gachechiladze
Curator: Nini Palavandishvili
Photographer: Angus Leadley Brown
Sound: Nastia Sartania CES
Video: Indigo magazine.
Project participants from MUA's team are: Ana Mardaleishvili, Keti Katcharava, Giga Kareli, Davit Tselauri, Ucha Zgudadze, and Lilu Dzimistarishvili.
Special Thanks to: Artarea Gallery, State Silk Museum, Jesse Vogler, Marika Kvirkvelidze, Davit Bostanashvili. Also, thanks to Nodar Kvanchiani for the contribution at the preliminary stage.
Research participants: Ana Kipiani, Ani Chukhrukidze, Anano Kvachantiradze, Giorgi Rekhviashvili, Nino Togoshvili, Tamar Kharebashvili, Tamuna Cherkezishvili, Maqi Kvitsiani, Dea Trapaidze, Ninola Jinjikhadze, Nino Gotsiridze, Sali Kakhaberi, Irina Maskhulia, Nikala Ghlonti, Rati Kupatadze, Ana Tvaradze, Giorgi Sartania, Luka Gvantseladze.
The 3D version of the exhibition is available on the following link: http://mua.ge/the_industrial_heritage_of_tbilisi/
Also on the Tblisi Architecture Biennial website (floor 57).
The series of online lectures was held from October 29 to November 17. Invited experts for the lectures were Nini Palavandishvili, Irakli Zhvania, Jesse Volger, Davit Bostanashvili, Alexander Chubinidze, and Tamar Amashukeli. With the following link you can see the recording of Zoom online lectures: