Book of The Month / ივლისი: თანამედროვე არქიტექტურის თეორიები და მანიფესტები
კემბრიჯის ლექსიკონის მიხედვით, მანიფესტი პოლიტიკური პარტიის, ხელოვანთა გაერთიანებებისა ან სხვა დაჯგუფებების მრწამსის, მიზნებისა და ტაქტიკის წერილობითი განაცხადია. თუმცა, არქიტექტურული მანიფესტი მოცემულობების გადმოცემასთან ერთად, სიახლეთა ძებნასაც ემსახურება და იდეათა დაბადების სივრცედაც იქცევა.
“თანამედროვე არქიტექტურის თეორიები და მანიფესტები” მეოცე საუკუნის მეორე ნახევარში გამოცემულ არქიტექტურულ მანიფესტებსა და თეორიებს აერთიანებს, რომლებიც არქიტექტურის ენას, ევოლუციასა და სოციალური რელევანტურობის შესაძლებლობებს იკვლევენ. წიგნის ავტორები, ჩარლზ ჯენკსი და კარლ კროპფი წერენ, რომ ამ პერიოდში არქიტექტურა კრიზისს განიცდიდა, აქტუალური ურბანული და ეკოლოგიური პრობლემები კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებდა იმჟამინდელ ორთოდოქსულ მოდერნიზმს, რომელსაც აკრიტიკებდნენ და დაცემას უწინასწარმეტყველებდნენ. პარალელურად მიმდინარეობდა მოდერნიზმის პრინციპების გადააზრება.
მიმდინარე პროცესებმა ახალი თეორიების კასკადი გამოიწვია. აქტიურად იწერებოდა ტექსტები, "რეცეპტები" და განხილვები შენობებისა თუ სხვადასხვა არქიტექტურული მიმდინარეობებისა და მახასიათებლების შესახებ. “თანამედროვე არქიტექტურის თეორიებისა და მანიფესტების” პირველი გამოცემა 1997 წელს დაიბეჭდა და მისი სახით ამ პერიოდის მნიშვნელოვანი არქიტექტურული ძვრების თანმიმდევრული კოლექცია შეიქმნა, რომელშიც მეოცე საუკუნის მთავარი არქიტექტურული მოაზროვნეების ნამუშევრებია გაერთიანებული, მათ შორის ლე კორბუზიეს, ზაჰა ჰადიდის, ალდო როსსის, რემ კოოლჰაასის, ტადაო ანდოსა და სხვათა მანიფესტები და თეორიები.
“თანამედროვე არქიტექტურის თეორიებისა და მანიფესტების” მეორე გამოცემა 2006 წელს დაიბეჭდა და მოიცავს დამატებით 20 ტექსტს, რომლებიც მოდერნიზმის კრიზისის შემდგომ განვითარებულ "ახალ პარადიგმას" და "კომპლექსურობის" კვლევას ეხება.
ჩვენი აზრით, ეს წიგნი მათთვისაა საინტერესო, ვინც დაინტერესებულია არქიტექტურული იდეების განვითარების ისტორიით და შთაგონების ძიების პროცესშია. აქ მოცემული თეორიები და მანიფესტები მკითხველს კარს უღებს მეოცე საუკუნის არქიტექტურის გამოწვევებისკენ, წარმოდგენას უქმნის სხვადასხვა საკულტო შედევრების შემქმნელი არქიტექტორების ფილოსოფიისა და პრინციპების შესახებ და ტოვებს თავისუფალ სივრცეს ინტერპრეტაციისთვის.
ჯენკსისა და კროპფის წიგნი ერთგვარი გზამკვლევია არქიტექტურის დისციპლინაში, რომელიც მეოცე საუკუნეში გარდაისახა სწორედ იმ მოაზროვნეების გავლენით, რომელთა მანიფესტებიც ამ გამოცემაშია თავმოყრილი.

Book of The Month / July: Theories and Manifestoes of Contemporary Architecture
“The first architectural manifesto, or rules for decorum, was God’s Ten Commandments. Plato called God “the architect of all things”, and architects play God when they make arbitrary decisions and adopt one theory rather than another.” - Charles Jenks, The Volcano and the Tablet, Theories and Manifestoes of Contemporary Architecture.
According to the Cambridge Dictionary, a manifesto is a written statement of the beliefs, goals, and tactics of a political party, artists' union, or other organization. However, architectural manifestos, along with conveying facts, also serve as a way to explore, imagine and lay the foundation for the birth of ideas.
"Theories and Manifestoes of Contemporary Architecture" brings together the architectural manifestoes and theories published in the second half of the 20th century that explored the possibilities of architecture: its language, evolution, and social relevance. As the authors of the book, Charles Jenks and Karl Kropf write, during this period, architecture was on the verge of crisis, and emerging urban and ecological issues questioned the "orthodoxy" of that time - modernism, which was criticized and predicted to fall. At the same time, the principles of modernism were being reconsidered and revisited.
This process led to a cascade of new theories. Manifestoes, 'recipes', and discussions about buildings, various architectural trends, and features were being actively written. The first edition of “Theories and Manifestos of Contemporary Architecture” was published in 1997 and was a coherent collection of the significant architectural shifts of the period, bringing together the works of prominent architectural thinkers of the 20th century, including Le Corbusier, Zaha Hadid, Aldo Rossi, Rem Koolhaas, Tadao Ando, and others.
The second edition of “Theories and Manifestoes of Contemporary Architecture” was published in 2006 and includes over 20 additional extracts dealing with the 'New Paradigm' and 'Paradigm of Complexity' theories, developed after the crisis of modernism.
We believe that reading this book will be fascinating for those architects and individuals who are interested in the history of the development of architectural ideas and are searching for inspiration. The theories and manifestoes presented in the book open the door to the challenges of 20th-century architecture, provide insight into the philosophies and principles of architects who created various iconic masterpieces, and leave room for interpretation of the texts.