საქართველოს ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტი
კონსულტანტები: სტრუქტურული ინჟინერია: Engenuiti, შპს პროგრესი I მშენებლობის მენეჯმენტი: ანაგი I ფოტო: ნაკანიმამასახლისი
გუნდი: ვილიანა გულიაშვილი, ნიკოლოზ გურაბანიძე, ეკა ჯაფარიძე, ნიკოლოზ ჯაფარიძე, დევი ქიტუაშვილი, ივანე ქსნელაშვილი, ნიკოლოზ მაისურაძე, დავით ცანავა, გოგიკო საყვარელიძე
შენობა მდებარეობს თბილისის ისტორიულ უბანში. მე-19 საუკუნის ბოლოს აშენებული საცხოვრებელი სახლი მოგვიანებით კომუნისტური პარტიის ლიდერის რეზიდენცია გახდა.1960-იანი წლების შემდეგ შენობას გაუკეთდა რეკონსტრუქცია, თუმცა ხელუხლებელი დარჩა იმ დრომდე სანამ არ გადაეცა საქართველოს ეროვნულ ოლიმპიურ კომიტეტს. პროექტის შედეგად შენობის ფასადმა პირვანდელი სახე შეინარჩუნა, მის კლასიკურ სტილს დაუპირისპირდა თანამედროვე ინტერიერი.
ინტერიერის კიბის და მისაღების მაგიდის დიზაინი გამოხატავს პროექტის იდეას - სპორტის დინამიკურობას. პირველი რასაც აღიქვამს სტუმარი ეს არის მაგიდა დახურული მოცულობა ღრმა ნაპრალით, შემდეგ კი კიბე, რომლის მრუდხაზოვანი ბიომორფული ფორმები და რბილი გეომეტრია ადამიანის შეუზღუდავ შესაძლებლობებს წარმოაჩენს.
საქართველოს ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტის დავალებით უნდა შესრულებულიყო ფასადის რესტავრაცია, ლანდშაფტის დიზაინი, მუზეუმის დიზაინი და საოფისე სივრცეები 100 ადამიანისთვის. შენობის კარკასის გამაგრება მოხდა საძირკვლის არმირებით, რამაც საშუალება მოგვცა გაჩენილიყო ღიობები კედლებში და მოხსნილიყო სართულშუა გადახურვა იმისათვის რომ გამოთავისუფლებულიყო სივრცე კიბისათვის. კიბე, რომლის შესრულებას სამი თვე დასჭირდა, მიმზიდველ ობიექტად იქცა, რომელიც თითქოს ძველი შენობის კარკასში შეიჭრა.
არქიტექტორებმა იმუშავეს ინტერიერის ელემენტებზე, როგორიცაა მისაღების მაგიდა, კიბე ასევე სპორტული მოედნის სარბენი ბილიკის იმიტაცია, რომელიც მუზეუმის გზამკვლევის როლს ასრულებს. ამ შენობის ყველაზე თვალწარმტაც ობიექტად მაინც კიბე რჩება, რომელიც ოთხ სართულს ემსახურება და საგამოფენო სივრცეებს და ოფისებს ერთმანეთთან აკავშირებს. კიბე რკინის კარკასზეა აგებული, მოპირკეთებული ხის პანელებით, ხოლო ჩარჩო, საფეხურები და მოაჯირები მოპირკეთებულია ფანერით.

Client: National Olympic Committee House
The site, built at the end of the XIX century, is nestled in the historic quarter of Tbilisi. It became the residence of a communist party leader and had various governmental functions for decades. Although it was reconstructed after the 1960s, the building remained untouched until ownership was transferred to the Georgian National Olympic Committee House.
GEONOC asked us to complete the restoration of the exterior, landscape design of surrounding gardens, museum design, and office spaces for over 100 members of staff.
While not much could be changed from the outside, we had complete freedom to innovate and redo the inside. Hence, the exterior maintains its classical features, but the interior is firmly contemporary, demonstrating a definitive move away from Soviet architecture.
Upon entrance, the first encounter is the unique fissured reception desk that gently directs you to the eye-catching maple-veneered staircase that links exhibition spaces and offices. The staircase permeates the whole structure, binds all functions, and strengthens the building's identity.
Reinforcing the structure at the base level gave way to creating significant openings in the walls of the upper floors. The seemingly endless twists and turns of the staircase weave through the building's four stories and suggest the limitless possibilities of human achievement. Perhaps the most striking feature is that the staircase itself becomes a wandering maze - once you start ascending, you land on a different place on each level.